Summary of Results 2017

County Meetings

Notts Girls Championship - Norwood Park - 2 July
 Closed Notts U18 Champion Esme Hamilton (Notts Ladies)
 Closed Notts U18 Handicap Cup Ankita Anand (Ruddington Grange)
 Scratch Salver U18 Esme Hamilton (Notts Ladies)
 Intermediate Champion (18-23yrs) Lauren Spray (Notts Ladies)
 Marjorie Pretty Bronze Div Scratch Salver U18 Ankita Anand (Ruddington Grange)
 Jane England U16 Scratch Trophy Leonie Muir (Wollaton Park)
NCLGA County Championship - Wollaton - 12-14 May
 NCLGA Champion Rachel Boulton (Springwater)
 Runner Up Emma Howie (Stanton)
 36 Holes Scratch Libby Kilbride (Worksop)
 36 Holes Handicap Libby Kilbride (Worksop)
 Stacia Scrimshire Salver Libby Kilbride (Worksop) 
 18 Holes Scratch AM Lauren Spray (Notts Ladies)
 18 Holes Handicap AM Rebecca Oates (Worksop)
 18 Holes Scratch PM Libby Kilbride (Worksop) 
 18 Holes Handicap PM Libby Kilbride (Worksop)
 Spencer Watson Shield Notts Ladies
Coronation Cups - Rufford Park - 5 June
 Winners: Rebecca Oates (Worksop) & Amelia Wan (Rufford Park)
Summer Meeting & Veterans Trophy - Radcliffe on Trent - 10 July
 Scratch Cup Winner Glenys Priestley (Notts Ladies)
 Handicap Cup Winner Eithne Williams (Norwood Park)
 Gill Shawcross Scratch Cup Winner Glenys Priestley (Notts Ladies)
 Dorothy Payne Cup Margaret Ferguson ( Stanton on the Wolds)
 Challenge Cup Eithne Williams (Norwood Park) 
Autumn Meeting - Chilwell Manor - 4 September
 36 Holes Aggregate Scratch Caron Harrison (Sherwood Forest)
 36 Holes Aggregate Handicap Caron Harrison (Sherwood Forest)
 18 Holes Scratch Caron Harrison (Sherwood Forest)
 18 Holes Handicap Caron Harrison (Sherwood Forest)


Ladies : Retford

Mixed : Worksop

League Results

  Division A Division B  Division C  Division D  Division  Division F
 1st Beeston  Rushcliffe  The Nott'mshire Serlby Park  Southwell   
 2nd Ruddington   Sherwood  Norwood Park  Worksop  Wollaton   
 3rd Retford   Mapperley Coxmoor  Springwater  Radcliffe  
 4th Stanton  Trent Lock   Notts Ladies Newark  College Pines   
5th          Chilwell  
  Division A Division B Division C Division D Division E Division
 1st Beeston  Mapperley  Stanton  Norwood Park  Rushcliffe  Notts Ladies 
 2nd Ruddington  Sherwood  Worksop  Wollaton  College Pines  Radcliffe 
 3rd Retford  Southwell   Coxmoor Chilwell  Springwater  Nott'm City 
 4th  Ramsdale The Nott'mshire   Brierley Forest Oakmere     

County Matches

 County Week  Notts finished 1st
1st team squad (County Week): Rachel Boulton, Emily Cheshire, Esme Hamilton, Caron Harrison, Carol Houghton, Emma Howie, Libby Kilbride, Kristina Lazarevic, Emily Lyle, Laura Morris, Lauren Spray, Carol Wild.
 Sheffield Union - Bondhay Golf Club - 19 April Notts lost 3 : 2
(Others):  Pam Loch, Colette Newton, Jacey Peacock, Jane Fowler, Glenys Priestley.
Lincolnshire - Kenwick Park -  6 July Notts won 6 : 3
Lincolnshire - Norwood Park - 19 July  Notts won 5½ : 3½
Leicestershire - Cosby GC - 23 July Notts lost 6 : 3
Leicestershire - Ruddington Grange - 3 August Notts won 6 : 3
2nd Team Finals - Worfield GC - 24 August Notts lost on countback
2nd team squad: Jacey Peacock, Vicki Johnson, Emma Anderson, Leonie Muir, Kristina Lazarevic, Laura Abbott, Jo Hopkins, Audrey Macmillan, Carol Houghton, Louise Wilding, Wendy Kerry, Lorraine Howd
Shropshire - Holm Hall GC - 30 May Notts won 5 : 0
Staffordshire - Holm Hall GC - 30 May Match halved
Lincolnshire - Telford GC - 26 July Notts won 4 : 1
Leicestershire - Telford GC - 26 July Notts won 3½ : 1½
Derbyshire - Trent Lock - 21 August Notts won 4 : 1
 Notts won the league on countback from Staffs  
Junior squad:  Leonie Muir, Laura Abbott, Jacey Peacock, Charlie Inger, Safia Durrant, Rebecca Oates, Libby Kilbride, Esme Hamilton, Sharna Betteridge, Kristina Lazarevic