Summary of Results 2013

County Meetings

Notts Girls Championship - Coxmoor - 19 May
 Closed Notts U18 Champion  Rhiannon Linacre (Coxmoor)
 Closed Notts U18 Handicap Cup  Jessica Bailey (Notts Ladies)
 Scratch Salver U18  Rhiannon Linacre (Coxmoor)
 Intermediate Champion (18-23yrs)  Emily-Mae Hall (Notts Ladies)
 Marjorie Pretty Bronze Div Scratch Salver U18  Rebecca Williams (Coxmoor)
 Jane England U16 Scratch Trophy  Rhiannon Linacre (Coxmoor)
NCLGA County Championship - Wollaton - 10-12 May
 NCLGA Champion  Alex Peters (Notts Ladies)
 Runner Up  Emma Newlove (Notts Ladies)
 36 Holes Scratch  Alex Peters (Notts Ladies)
 36 Holes Handicap  Emma Newlove (Notts Ladies)
 Stacia Scrimshire Salver  Alex Peters (Notts Ladies)
 18 Holes Scratch AM  Alex Peters (Notts Ladies)
 18 Holes Handicap AM  Maureen Clarke (Sherwood Forest)
 18 Holes Scratch PM  Alex Peters (Notts Ladies)
 18 Holes Handicap PM  Emily-Mae Hall (Notts Ladies)
 Spencer Watson Shield  Notts Ladies
Coronation Foursomes - Stanton - 3 June
 Winners: J White & J Stones (Trent Lock) 
Summer Meeting - Retford - 8 July
 Scratch Cup Winner  Janet Melville (Sherwood Forest)
 Handicap Cup Winner  Pam Grinter (The Nottinghamshire)
Veterans Trophy Meeting - Chilwell - 8 August
 Gill Shawcross Scratch Cup Winner  Mrs J Hooley (Stanton)
 Dorothy Payne Cup  Mrs S Mansfield (The Nottinghamshire)
 Challenge Cup  Mrs A Mather (Notts Ladies) 
Autumn Meeting - Sherwood Forest - 9 September
 36 Holes Aggregate Scratch  Janet Melville (Sherwood Forest)
 36 Holes Aggregate Handicap  Caron Harrison (Sherwood Forest)
 18 Holes Scratch  Janet Melville (Sherwood Forest)
 18 Holes Handicap  Gillian Stump (Sherwood Forest)


Ladies : Retford

Mixed : Newark

League Results

  Division A Division B  Division C  Division D  Division  Division F
 1st Retford  Rushcliffe  Ramsdale   The Not'mshire  Springwater  Chilwell 
 2nd Beeston  Trent Lock  Sherwood   Worksop Southwell  Wollaton 
 3rd Notts  Ruddington  Stanton   Serlby College Pines  Norwood 
 4th Mapperley  Coxmoor  Newark  Oakmere A  Radcliffe   
  Division A Division B Division C Division D Division E Division
 1st Ruddington  Mapperley  Beeston  The Not'mshire  Rufford  Brierley F'st 
 2nd Sherwood  Southwell  Trent Lock  Worksop  Oakmere C  Chilwell 
 3rd Retford  Stanton  Coxmoor  Oakmere A  Norwood  College Pines 
 4th Ramsdale  Edwalton  Wollaton   Radcliffe  Springwater Nott'm City 

County Matches

 County Week  Notts were Runners up
1st team squad (County Week)Emma Newlove, Sophie Newlove, Alex Peters, Laura Morris, Annabel Bailey, Lianna Bailey, Emily-Mae Hall, Emma Sheffield, Jodie Peacock, Lauren Spray, Rhiannon Linacre, Emily Lyle
 Sheffield Union - Rotherham - 10 April  Notts won 3 : 2
Emma Sheffield , Lauren Spray, Carol Wild, Laura Morris, Hilary Horton, Di Payne, Colette Newton, Jane Fowler, Kathryn Horberry, Helen Maber
 Lincolnshire Wollaton - 7 July  Notts won 5 : 4
 Lincolnshire - Stoke Rochford - 18 July  Notts lost 6½ : 2½
 Leicestershire - Notts Golf Club 11 August  Notts lost 5 : 4
 Leicestershire - Lingdale - 18 August  Notts won 5½ : 3½
2nd team squad: Emily Lyle, Rachel Boulton, Caron Harrison, Rosemary Skill, Carol Houghton, Sue Reynolds, Diana Payne, Leanne Martin, Janet Slater, Kathryn Horberry, Glenys Priestley, Tanya Wainwright and Kate Crowther  
 Lincolnshire - Ramsdale Park - 2 April  Match halved
 Leicestershire - Greetham Valley - 21 April  Notts won 4 : 2
 Staffordshire - Trentham - 16 June  Match halved
 Derbyshire - Carholme - 21 July  Notts won 6 : 0
 Shropshire - The Nottinghamshire 22 Sept  Notts won
Junior squad: Emily-Mae Hall, Annabel Bailey, Emily Lyle, Rhiannon Linacre, Sophie Newlove, Jessica Bailey, Lianna Bailey, Emma Anderson, Megan McJanet, Leanne Martin